Členské obce » Francova Lhota

znak FLObec Francova Lhota leží v jižní části vsetínského okresu, v údolí říčky Senice. Od severu je chráněna Šerklavským hřbetem táhnoucím se západním směrem přes Pulčínské skály (Hradisko 767 m. n. m.) po Ostrou horu, kde u Lomenské soutěsky pod Lidečkem končí pásmo Javorníků. Od jihu je od Lyského průsmyku oddělena nízkým hřebenem začínajícím lesem Kříb, pokračuje k nejvyššímu bodu Čubovu kopci (720 m. n. m.) a končí za státní hranicí vrcholem Strčihlavou na Slovensku.

Obec se skládá z místní části Francova Lhota a z místní části Pulčín. Vznik obce se vztahuje pravděpodobně do druhé poloviny 13. a první poloviny 14. století, do doby, kdy vznikaly poblíž zemské hranice mezi Moravou a Uhrami vesnice pro posílení obrany hranic. Historickou dominantu obce tvoří kostel sv. Štěpána, krále uherského z roku 1787 s farou a hřbitovem. Obec je rodištěm ThDr. kardinála Štěpána Trochty (1905 - 1974), jemuž je věnována pamětní deska v místním kostele a dřevěný památník na pěší zóně.

V místní části obce Pulčín je nově zrekonstruována kaple sv. Ducha a v roce 2009 byla dokončena přestavba bývalé školy na Školicí a informační centrum. K zajímavostem Francovy Lhoty patří moderní zvonice se zvonkohrou ve středu obce z roku 1989. Zvonice má 8 zvonů a střídá se v ní celkem 10 melodií. Vedle zvonice stojí od roku 2006 nová kašna. Obec je zařazena do CHKO Beskydy.

V horní části obce roste památná Kobzova lípa. Obec nabízí po celý rok podmínky pro sport i turistiku a cykloturistiku). V obci provozuje činnost Hucul club.

Obec získala v roce 2010 oranžovou stuhu v krajském kole soutěže Vesnice roku.

kasna FL        Krava

 

 www.francovalhota.cz   

 

 

 

Nainstalujte si prosím Flash Player pro přehrání tohoto videa.

 
valasská senice
Francova Lhota Horní Lideč Lačnov Leskovec Lidečko Lužná Prlov Pozděchov Seninka Střelná Študlov Ústí Valašská Senice Valašské Příkazy Valašská Polanka