Členské obce » Lužná

znak LuznaLužná leží na obou březích říčky Senice. Jihozápadní část obce spadá do Vizovických vrchů, severovýchodní část kolem potoka Luženky už je součástí Javorníků. Typická jsou dlouhá a úzká údolí se značně svažitými pozemky, na nichž se střídají a prolínají lesy, zemědělské pozemky, jalovcové pasínky a rázovitá zástavba valašských dřevěnic.

Není známo, kdy obec Lužná vznikla, nejstarší písemná zpráva o ní je z roku 1512. Obcí prochází silnice a železniční trať, spojující Moravu se Slovenskem. Nejvyšším místem v katastru je vrch Filka, vysoký 760 m.n.m.

Kulturní památkou je dřevěná zvonice z konce 18. století uprostřed obce a soubor tří původních roubených valašských sklípků na kamenné podezdívce, zajímavých svým seskupením. Z Lužné byly do Valašského muzea v přírodě v Rožnově přemístěny dva objekty lidové architektury: roubená zvonička a Mališův dům čp. 28, který byl postaven krátce před rokem 1781.

V obci je vybudováno víceúčelové a fotbalové hřiště. Dále lyžařský areál s turistickou chatou a dvěma vleky. Aktivně zde působí sportovci, myslivci a hasiči. Mezi tradiční akce patří jízda Mikulášů, Vodění medvěda, turnaj v kopané, noční turnaj v hokeji, jarmark, setkání heligonkářů atd. V Lužné dále působí dechová hudba Kotáranka, volné sdružení hudebníků Veselá pětka a rocková kapela Traverz.

 

www.obec-luzna.cz

 

                 roubena chalupa v Luzne        Zimní pohled na obec

 

Nainstalujte si prosím Flash Player pro přehrání tohoto videa.

 
valasská senice
Francova Lhota Horní Lideč Lačnov Leskovec Lidečko Lužná Prlov Pozděchov Seninka Střelná Študlov Ústí Valašská Senice Valašské Příkazy Valašská Polanka