Zajímavosti regionu » Památníky na Hornolidečsku

jurickuv mlyn

Juříčkův mlýn. V noci ze 2. na 3. dubna 1945 začaly oddíly SS ze tří stran obkličovat mlýn rodiny Juříčkovy v Leskovci, který už od podzimu 1944 sloužil jako útočiště a lazaret partyzánů. Vojáci vnikli do domu a násilím vyvlekli ven celou Juříčkovu rodinu - rodiče, devatenáctiletého syna Jana, šestnáctiletou Františku a  čtrnáctiletou Marii. Při akci zahynuli také dva partyzáni, dalším dvěma se podařilo schovat do vody pod mlýnským náhonem. Mlýn byl vypálen a v jeho troskách byl později zbudován památník, který návštěvníci mohou najít při procházení naučné stezky se stejným názvem, NS Juříčkův mlýn

 

 

 

 Pamatnik Prlov

Památník v Prlově. 23.dubna 1945 v ranních hodinách obklíčilo Prlov zhruba 600 příslušníků jagdkomanda z Vizovic a zvláštní jednotky SS-Jagdverbande stíhací svaz jihovýchod krycí název „Josef“ a provedlo razii, po které bylo zaživa upáleno 15 osob za pomoc partyzánům. Celkem však v důsledku celé akce přišlo o život 23 osob: kromě již zmíněných patnácti upálených byli tři aktivní partyzáni, prlovští občané, téhož dne oběšeni poblíž Bratřejova. Jeden muž, který toho dne unikl z hořícího domu, byl později vypátrán gestapem a spolu z dalšími dvěma lidmi z Prlova byli nejdříve mučeni a potom popraveni. Jeden muž byl zabit již 19. dubna při akci proti Ploštině. K prlovské tragédii se počítá i smrt jednoho občana blízkého Pozděchova a mezi 15 upálenými byl jeden občan též blízkého Bratřejova.

 

 

 

Varakovy paseky

 Pomník na Vařákových pasekách v Lačnově. Poslední válečná tragédie se stala na Vařákových  pasekách v Lačnově, kde po nešťastném útoku partyzánů na čtyři německé vojáky a předchozím  zastřelení tří dalších, nacisté vypálili v noci z 2. na 3. května 1945 osm z desíti chalup. Karel Vařák, František Žák, Jan Polčák a Růžena Šopová byli  gestapem odvezeni do Hošťálkové a zde po krutém mučení 3. května, v den osvobození Lačnova, zavražděni.

 

 

 

 

 

Evangelicky kostel - Pozdechov

Pomník na evangelickém hřbitově v Pozděchově - zde jsou pochovány oběti nacistického řádění v obci Prlov a na Vařákových pasekách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
valasská senice
Francova Lhota Horní Lideč Lačnov Leskovec Lidečko Lužná Prlov Pozděchov Seninka Střelná Študlov Ústí Valašská Senice Valašské Příkazy Valašská Polanka